Yazı Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 11:48 Bu yazı 17 kez okundu
 
KAÇ “TIK”?
BÜNYAMİN AKBULUT
bunyaminakbulut@gmail.com
 
 

KAÇ “TIK” ?

Evet günün en merak edilen sorusu “bugün kaç tık geldi. 

Ne demiş şair!

“Kökünü beğenmeyen dal ve dalını benimsemeyen meyve, olmadan çürür.

Necip Fazıl Kısakürek”

Biz törelerimizden uzaklaştıkça, gerçek örf ve ananelerimizi yitirdikçe sanırım ruh hali,  psikiyatristlerin eline kalmış bir toplum olarak yaşamaya devam edeceğiz. 

 Sabah erken uyanır uyanmaz gece ne kaçırdım kim kaç beğeni gönderip tıkladı, kim yorum yaptı kim nereye gidiyor ve kim ne yiyor? Kafadaki bir sürü sorunun cevabı, hayatın bütün meşgaleleri bitmiş gibi o sosyal medyanın içinde. 

 Biz neyin esiri olduk farkında mısınız?

Söyleyeyim; hırslarımızın ve beğeni arzularımızın...

Adamın cebinde üç beş kuruş para var, yarım kilo et alıyor, evde iki dal üzüm buluyor,  yanına biraz biber -artık ne varsa-bahçesinin bir köşesine geçip kamerasını açıp o etin arasına üzüm koyup video atıyor. Sonra bekliyor kaç “tık” geldi. Yav arkadaş üzümle etin uyumunu anlayamadım. Varsa anlayan bana da anlatsın.

Adam çoluk çocuğuyla bir kahvaltıcıya gidiyor 

Anne ayrı bir video çekiyor sosyal medyasında paylaşıyor, baba ayrı bir video çekip paylaşıyor, çocuklar ayrı... 

Eee, sofra ve sabah kahvaltısı içindeki gülmeler , sohbetler, sevgi bakışları, ağzı şapırdatarak  yemeler, annenin kuzum çayına çeker koyayım mı demeler nerede kaldı..? Haa orada birde kahvaltıcı gelip soruyor edendim bir fotoğraf alabilir miyiz? Niye çünkü o da sosyal medyasında paylaşıp “tık” alacak. Hele bir de azıcık sosyal medyada popüler dediğimiz bir sıfatınız varsa ! Yandım keten helvası kahvaltı geldiği gibi çöpe gidiyor. 

Bir de sayfasında yazı yazan, ahkam kesen şövalyeler var. Oradan buradan aldığı sözleri, yazıları kopyala yapıştır sonra ben paylaştım edasıyla geç karşısına dik gözlerini kim beğendi, kim tıkladı? Yahu altına yaz bari kimden çaldığını! Bu düpedüz hırsızlık değil mi? İlla hırsız olmak için para veya mal çalmana gerek yok , o edep sattığın yazıları edepsizlikle alıyorsun.

 Haa şunu söyleyeyim kimse emeğe, emekçiye, üreticiye ve doğru şeyler yapana “tık” atmıyor. Onların değeri yok, aslında var da değeri yok.Gizliden gizliye yapılan emek kopyalanıp, sonra lazım olduğunda üretim aşamasına geçip yalan yanlış bir şekilde yapılıyor! Sonra karşına geçip ben tasarladım, tasarım benim diye de bir güzel paylaşıyor. Ya şerefsiz, o sosyal medyada herkesin gözünü kapatıp da bir senin açık olacağını düşünmek nasıl bir gaftır! Tarih var,zaman var, yer var. 

Herkes körebe oynuyor senin gibi... peki soruyorum bu hırsızlık değil mi?

  Sosyal medyada bir gezinin; tüm kadınların yüzlerine hep nur düşmüş aydınlanmış; erkekler hep birer jön-ünlü müzisyenler halt etmiş bizimkiler en iyisi- herkes belgeselci,  oradan buradan çaldığı senaryolarla şunu iyi biliyorlar;  işin içine yemek girerse ve kadın görselliği ortaya çıkarsa daha çok “tık” gelir.  

   Şair demişti ya kökünü ve dalını benimsemeyen meyve çürür. 

Çürüdük be yav..!

“Kemankeş”

 
Etiketler: KAÇ, “TIK”?,
Yorumlar
Haber Yazılımı