Haber Detayı
10 Mart 2021 - Çarşamba 09:34 Bu haber 126 kez okundu
 
Türk Veteriner Hekimleri Birliği 67. Kuruluş Yılını Kutluyor
Türk Veteriner Hekimliği Birliği Kuluşunun 67. yılını kutlarken, TVHB Konseyi Başkanı Ali EROĞLU bir basın bildirisi yayınladı.
KUTLAMA MESAJLARI Haberi
Türk Veteriner Hekimleri Birliği 67. Kuruluş Yılını Kutluyor

Ülkemizde köklü bir meslek grubu olan Veteriner Hekimlik Mesleği, 200 yılı aşkın bir süredir ülkemizde, hayvan sağlığı, insan sağlığı, zoonoz hastalıklar, gıda güvenliği, halk sağlığı ve çevre sağlığı gibi pek çok konuda söz sahibi olan bir meslektir. Veteriner Hekimlik; çevremizden soframıza kadar gelen gıdayı, daha işlenmemiş halinden mamul madde haline kadar geçen süreçte takip eder. Halk sağlığı açısından bir yandan  vektörler ile mücadele ederken, bir yandan aşılama çalışmaları ile hastalıkların önlenmesine çalışır. Hayvan hastalıklarının eradike edilmesinde ve tedavisinde söz sahibi tek meslek grubudur. İnsan hastalıklarının 70 i zoonoz hastalıklarıdır yani hayvandan insana geçen hastalıklardır. Bu nedenle Veteriner Hekimlik bir o kadar daha kadar önemli bir meslek grubudur. Ülkemizde sadece hayvan sağlığı olarak belirli bir sınırda düşünülen Veteriner Hekimlik, Aşılama çalışmalarında da en önce çalışan sağlık grubu mesleklerinden biridir. Dünyada Covid-19 Pandemi süresinde gerek Çin'de gerekse Almanya'da aşı üreten enstitülerin başında da yine Veteriner Hekimler vardır. Kuş Gribinden tutunda Kuduz'a kadar insan sağlığını bir fiil etkleyen tüm hastalıkların eradikasyonunda ilk etapta saygıdeğer mezlektaşlarım çalışmaktadır. Beşeri tababet insan içinse, Veteriner Tababet insanlık içindir.  Ülkemizde TEK SAĞLIK platformunda da çalışan sağlık neferleriyiz. Dünyada önemli bir bilimsel meslek grubu içinde yer alan mesleğimizi icra eden tüm meslektaşlarımın Merkez Konseyinin 67. yılını kutluyorum.  Merkez konsey başkanımız Sn. Ali Eroğlu nun basın bildirisini sizlere sunuyorum.

TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ’NİN KURULUŞUNUN 67. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

“Türk Veteriner Hekimleri Birliği ( TVHB) 9 Mart 1954 tarihinde kabul edilen ve 18 Mart 1954 tarih ve 8661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6343 Sayılı Kanunla kurulmuş, Türkiye sınırları içerisinde meslek ve sanatlarını icra eden bütün veteriner hekimlerin katıldığı; veteriner hekimler arasında mesleki deontolojiyi ve dayanışmayı korumak, veteriner hekimliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak ve meslek mensuplarının hak veya yararlarını korumak amacı ile kurulmuş tüzelkişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde mesleki bir kuruluştur.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, kurulduğu günden itibaren yasal yetki, sorumluluk ve faaliyetleri ile hayvan sağlığı, hayvan refahı, hayvan ıslahı, hayvansal üretim, zoonotik hastalıklar, veteriner halk sağlığı, yaban hayatı, çevre sağlığı, gıda güvenliği, biyogüvenlik ve biyoteknoloji gibi konularda veteriner hekimlerin en iyi hizmet sunmalarını ilke edinmiştir.

Son yıllarda sınır aşan zoonotik hastalıklar küreselleşerek küresel tehdit haline gelmiştir. Sars, Mers, Ebola, Zika, Batı Nil ateşi, domuz gribi, kuş gribi gibi salgılar ile tüm Dünya önemli oranda etkilenmiş, bugün de COVID-19 pandemisi ile tüm kıtalarda ciddi bir travma yaşanmaktadır. İnsanlarda görülen hastalıkların 61’i, yeni ve yeni tanımlanan hastalıkların yüzde 75’i, biyolojik tehdit unsuru olanların80’i ve gıdalardan kaynaklanan hastalıkların yüzde 95’i hayvansal kökenlidir.

Ekosistemi alt üst eden zoonotik hastalıklarla en etkili mücadele yönteminin “Tek Sağlık” uygulamalarının olduğu gerçeğinden hareketle, ülkemizde de yasal mevzuatının oluşturularak, işlevsel yapılarının bir an önce kurularak koruyucu hekimlik uygulamalarının en üst seviyeye çıkarılması zaruri hale gelmiştir. Çünkü her zaman korunma tedaviden daha etkili ve daha ekonomiktir.

TVHB bugün kendisine bağlı 56 Bölge ve İl Veteriner Hekimleri Odası ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Üstlendiği misyon ile; yarınlarda nelerin yaşanabileceğinin tahmin ve tespitleri yapılırken, ülkemizde ve Dünyada yaşananları akılcı bir yaklaşım ile değerlendirerek “Tek sağlık” konsepti çerçevesinde hayvan, insan ve çevre sağlığı alanlarıyla aynı anda çalışan tek meslek grubu olan veteriner hekimliğin sorunlarının çözüme kavuşturulması, hayvancılığımızın ileri seviyelere taşınması, hayvan refahının tesis edilmesi ile gıda güvenliğinin sağlanmasının arzusu ve gayreti içerisinde olup, İleri hayvancılık için ileri veteriner hekimliği önemli görmektedir.

Hedefimiz, mesleğimiz ile meslektaşlarımızın hak ve yararlarını korumak, mesleğimizin yüksek standardı ve sürdürülebilirliği için iyi donanımlarla çağdaş veteriner hekimlik uygulamalarını gerçekleştirmek, verimliliğe ve kalkınmaya katkıda bulunmaktır.

TVHB Merkez Konseyi her zaman olduğu gibi çözümlerin tarafında olmaya devam edecektir. Ülkemizdeki kamu-sivil yapılanmasında, üretken, etkin ve uzlaşmacı bir zeminin oluşturulmasını önemli bulmaktadır. TVHB’ ne göre sektördeki tüm kurum ve kuruluşlar birlikte bir sinerji oluşturmalı, isabetli sektörel planlamalar yapılarak uygulamaya konulmalıdır.

67. yıl vesilesi ile kuruluşundan bugüne kadar Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve odalarımızın Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine ve diğer organlarında görev yapan meslektaşlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyor, ahirete irtihal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyoruz.

Ayrıca, sağlık meslek grubunun haklarından yararlanamayan, sağlıkta şiddet kapsamında yer alamayan, ancak her dönemde olduğu gibi yaşanan bu zorlu süreçte de ülkemizin her yanında veteriner hekimlik hizmetlerini aksatmadan yürüten meslektaşlarımıza, COVİD-19 yerli ve milli aşı geliştirilmesi projesi kapsamında günlerce laboratuvarlara kapanarak çalışmalarını sürdüren hocalarımıza ve tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

Yarınların daha güzel yaşanması umuduyla TVHB’ nin 67. yaşını kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ali EROĞLU

TVHB Merkez Konseyi Başkanı

Kaynak: (UHA) - UNİ HABER AJANSI Editör:
Etiketler: Türk, Veteriner, Hekimleri, Birliği, 67., Kuruluş, Yılını, Kutluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı