Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 14:26
 
İSLAM ALEMİNİN KANDİLİ KUTLU OLSUN
Veladet Kandili, yani Mevlüd kandili, Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.Bu sene 28 Ekim Çarşamba gününe denk gelen Mevlid Kandili'nde nelerin yapılması gerektiğindeki hususlar şöyledir;
KUTLAMA MESAJLARI Haberi
İSLAM ALEMİNİN KANDİLİ KUTLU OLSUN

İSLAM ALEMİNİN KANDİLİ KUTLU OLSUN

Mevlüd Kandili Namazı Saat Kaçta? ve Nasıl Kılınır?

Veladet Kandili, yani mevlüd kandili, Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.Bu sene 28 Ekim Çarşamba gününe denk gelen Mevlid Kandili'nde nelerin yapılması gerektiğindeki hususlar şöyledir; Bu önemli mübarek günde eller semaya açılarak dualar edilmesi,Peygamber Efendimiz'e (sas) selamlar getirilmeli. peki kandil namazın  nasıl ve saat kaçta kılınır? bununla ilgili cevaplar şöyledir;


Mevlid Kandili Namazı Nasıl Kılınmalı?


Bu gecede yapılan tesbih namazının kılınması alimlerin yapıldığı bir tavsiyedir.Hz. Muhammed S.A.V'in amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, günümüz için kılınabilecek namazlar arasında yer alıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bildiriye göre Tesbih namazı, şu şekilde kılınmaktadır;
Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.
Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31).


Kandil Namazı Saat Kaçta Kılınır?


Akşam ezanı ile başlayacağından dolayı, akşam namazıyla birlikte ibadetlere  başlanabilir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kesin bir hükmü olmasa da bu ibadetler yatsı namazı ile de sürdürülebilir.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğduğu gece olarak bilinir. 2020 Mevlid Kandili her yıl Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan gece 28 Ekim Çarşamba idrak edilecek.

Bu Gecenin önemi nedir?


Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir.
tüm islam alemleri için önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor. Müslümanlar, her yıl bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSLAM, ALEMİNİN, KANDİLİ, KUTLU, OLSUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı