Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 10:21 Bu haber 80 kez okundu
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Katılımlarıyla “Asayiş Şube Müdürleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı” Gerçekleştirildi
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla düzenlenen “Asayiş Şube Müdürleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı” Ankara’da yapıldı.
GÜNDEM Haberi
 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Katılımlarıyla “Asayiş Şube Müdürleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı” Gerçekleştirildi

Toplantıya ayrıca İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Erhan Gülveren, Ahmet Şengün, Selami Hüner, İbrahim Kulular, Resul Holoğlu, Hukuk Müşaviri Ziyaettin Kaygusuz, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Jandarma Asayiş Başkanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, Daire Başkanları ve Asayiş Şube Müdürleri katıldı.

Toplantı programı, İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu’nun teşrifleri ile saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.

2020 yılında koronavirüs salgınına rağmen tüm asayiş olaylarına karşı başarılı bir mücadele yürütüldüğüne değinerek sözlerine başlayan İçişleri Bakanı Soylu, “2020 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nda, kamu hizmetlerinden memnuniyette asayiş hizmetleri yüzde 77,4 ile vatandaşımızın birinci sırada memnun olduğu hizmetlerdir. Bunu dünyanın başka ülkesinde; belki bu denli ölçekte ve memnuniyette görmek kolay değildir. Bu güveni, bu memnuniyeti bundan sonraki yıllarda da birinci sırada tutmak, devlet ve vatandaş arasındaki güven bağını, memnuniyet bağını ayakta tutmak bizim bundan sonraki en önemli hedefimizdir.” dedi.

Kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadın sayısının 2019 yılına oranla 2020'de gerilediğine dikkat çeken Süleyman Soylu, “2019-2020 yılları arasında çocuğun cinsel istismarı olayları yüzde 29.6 azaldı. Cinsel taciz yüzde 11.8 azaldı. Cinsel saldırı yüzde 9.7 azalmış oldu. Bu 3 suçta azalma halen devam ediyor. Demek ki attığımız adımların, kamuoyunu doğru bilgilendirmemizin, sahaya doğru basmamızın ve alana güven vermemizin sonuçlarını yavaş yavaş alıyoruz” dedi.

2020 yılında Asayiş olaylarındaki azalışa dikkat çeken İçişleri Bakanı Soylu, “Bu olaylarda güvenlik birimlerimizin aydınlatma yani faili tespit edip yakalama oranı yüzde 86.8 olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılına göre 2020 yılında tüm asayiş olaylarında yüzde 2.8 azalış meydana gelmiştir. Vatandaşlarımızın huzuruna doğrudan temas eden evden hırsızlık olaylarının günlük ortalamasında 2019-2020 yılları arasında ülke genelinde yüzde 8, İstanbul'da yüzde 10, Ankara'da yüzde 45, İzmir'de yüzde 12 azalış yaşanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Azami dikkat, özen ve hassasiyet gerektiren asayişin sağlanması için belirlediğimiz her yeni strateji ve uygulama, 83 milyonun hayatına doğrudan dokunmaktadır. Asayiş; boşluk, taviz ve dikkatsizlik kabul etmeyecek kadar hayati önemdedir. Bunun bilincinde olan her bir mesai arkadaşımız, disiplinli ve özverili çalışmalarla güvenli şehirlerin inşasında rol alırken, her bir vatandaşımızın da evinde huzur içerisinde oturmasını temin etmenin derdinde ve gayretindedir. Vatandaşımızın memnuniyetinin artması, sağlıklı bir iletişim yürütülerek taleplerinin karşılanması ve iş birliği içerisinde ‘huzur ve güven ortamının’ sağlanması için teşkilat olarak gerekli planlamaları yapıyor, koordinasyon içerisinde önemli adımlar atıyoruz. Önleyici ve koruyucu tedbirlerle milletimizin can ve mal güvenliğini korumanın yanı sıra suç ve suçlu ile mücadele ederek, adli sürecin sağlıklı işlemesine de katkı sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Asayişte görevli yaklaşık 125 bin polisimizin yanı sıra yine yaklaşık 30 bin Çarşı ve Mahalle Bekçimizin de önleyici devriye hizmetlerinde görev almasıyla birlikte, asayiş suçlarında ciddi oranda azalma sağlandığına vurgu yapan Emniyet Genel Müdürü Aktaş, “Bu azalış trendinin devam etmesi için sahada tüm arkadaşlarımızla birlikte büyük bir gayreti ortaya koymaktayız. Ayrıca aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasındaki kararlılığımızı eğitim faaliyetleri ile de destekleyerek devam ettirirken, tüm il ve ilçelerimizde kurduğumuz, şikâyetlerin alınıp, iş ve işlemlerin yürütüldüğü ve sadece bu alana yönelik hizmet veren bin 5 amirliğimiz vasıtasıyla da soruna daha bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmaktayız. Ayrıca KADES uygulaması ve elektronik izleme merkezi ile de kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında sahada çok daha etkin bir mücadeleyi ortaya koymaktayız.” ifadelerini kullandı.

Emniyet Teşkilatımızın alınan tedbirler ve yapılan uygulamalarla suçluların korkulu rüyası olmaya devam ettiğini belirten Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “Son 1 yıldır hayatımızı etkileyen pandemi döneminde vatandaşlarımızın başta sağlık olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gruplarımızda görevli Emniyet personelimiz de vatandaşımızın bu zorlu süreçte yanında olmaya devam etmektedir. Teşkilat olarak elde ettiğimiz başarıları borçlu olduğumuz ve her zaman en yüksek düzeyde desteklerini gördüğümüz Sayın Bakanımıza teşkilatım ve şahsım adına en derin şükranlarımı arz ediyorum. Görevini büyük bir fedakarlıkla yerine getirme gayretinde olan her bir teşkilat mensubumuza da canı gönülden teşekkür ediyor; insan haklarına ve hukuka saygılı bir anlayışla milletimizin emrinde ‘asayiş’ hizmetlerini çok daha ileri noktalara taşıyacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

“Asayiş Şube Müdürleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı” programının açılışı, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Kaynak: (UHA) - UNİ HABER AJANSI Editör:
Etiketler: Süleyman Soylu, Asayiş Şube Müdürleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı
Yorumlar
Haber Yazılımı