Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 10:54 Bu haber 194 kez okundu
 
HATAY'DA SAİL CİTY YAŞAM ALANI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ,Hatay Birleştirici Dernekler Federasyon Başkanı Meryem Üs, Hatay Milli Beka Hareketi Denetim Kurulu Başkanı Fevzi Taş, Axcesa Hibe ve Dış Ticaret Danışmanlığı Yetkililerinden İlker Ömer Sail, Çağlar Çetin, Merve Kara ve Almina Özen bir araya gelerek "Sail City Yaşam proje'si" hakkında müzakerelerde bulundular.
GÜNDEM Haberi
HATAY'DA SAİL CİTY YAŞAM ALANI

Axcesa Hibe ve Dış Ticaret Danışmanı İlker Ömer Sail, Sail City yaşam proje'si tanıtımı,,

Bölgede çeşitli nedenlerden dolayı yaşamını yalnız sürdüren ve sosyal güvencesi olmayan minimal 500 Suriyeli (mülteci) ve 500 Türk kadının çeşitli alanlarda yöresel meslekler edindirilip, üretimde devamlılığın sağlanması hedeflenmektedir. Mesleki eğitim verilecek alanlar ; dekoratif ev aksesuarları hazırlama, halı dokuma, ahşap oymacılığı, buğday sapı örücülüğü, şiş ve tığ örücülüğü ile oyuncak bebek yapımı (amigurumi), ebru ve cam işçiliği,kırkyama, kağıt rölyef, kaligrafi ve hat sanatı, ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek dokuma işleridir.Mesleki eğitimler verildikten sonra üretim yapabilecekleri atölyeler kurulması öngörülmektedir.

Üretim yapılan alanlar, kalacak yerler birbirine yakın yerleşkeler olarak düşünülmektedir.Yerleşkeler inşa edilirken yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması planlanmakta (Güneş Enerji Sistemi ) doğacı bir proje olması öngörülmektedir. Üretilen ürünlerin iç ticaret ve dış ticaret yoluyla –Özellikle Avrupa ülkelerine- satış yapılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda e ticaret yoluyla Amazon, trendyol, n11, gitti gidiyor, dolap, etsy gibi sitelerde -gerekirse TOBB desteği alınarak- pazarlanıp satılması planlanmaktadır . Yerleşkedeki ailelerin psikolojik açıdan destek sağlanması gerektiği farklı bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Toplumsal kabul ve uyum sürecinde rehabilitasyon- psikolojik danışman desteği psikolog ve aile danışmanlığı-desteği almaları için toplum ruh sağlığı merkezi ve psikolojik danışmanlık merkezi olmasına yönelik planlamalar yapılmaktadır dedi.

Proje tanıtım ve sunum sonrasında,Sail City proje'sini inceleyen Başkan Savaş , Hatay ilimize olumlu,verimli bir proje olduğunu ve projeyi hayata geçireceğini ifadesinde bulundu.

Kaynak: (UHA) - UNİ HABER AJANSI Editör:
Etiketler: HATAY'DA, SAİL, CİTY, YAŞAM, ALANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı