Haber Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 05:22 Bu haber 473 kez okundu
 
GURURLUYUZ... TURKSAT 5A UYDUSU FIRLATILDI
Göklerdeki gururumuz Türksat 5A uydumuz fırlatıldı...
TEKNOLOJİ Haberi
GURURLUYUZ... TURKSAT 5A UYDUSU FIRLATILDI

TÜRKSAT 5A uydusu, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma SpaceX firmasına ait Falcon9 roketiyle gerçekleşti.

FIRLATMA VE UYDU HAKKINDA BİLGİLER

SpaceX'in 2021'deki ilk fırlatması olan Türksat 5A görevi Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nde bulunan SLC-40'tan fırlatıldı ve Falcon 9 Block 5 roketi kullanıldı.

Airbus Defence and Space tarafından tasarım ve üretim faaliyetleri yapılan Türksat 5A uydusunun üretimi ve testleri yine İngiltere’de ve Fransa’da gerçekleştirildi. Haberleşme Modülü de denilen Payload Modül ile Yapısal paneller İngiltere’de üretildi. Daha sonra Haberleşme Modül ile Platform Modülleri Fransa'ya getirilerek coupling Fransa’da yapıldı. Uydu seviyesi testler de yine Fransa’nın Toulouse kentinde gerçekleştirildi. Uydu daha sonra da SpaceX'in Florida'daki tesislerine fırlatma için getirildi.

Yörüngeye yerleştirilecek uydunun kütlesi 3500 kg. Türksat 5A, Eurostar-3000EOR uydu temeline dayanıyor. Pillerle birlikte uyduya 12 Kw'tan fazla güç sağlayan iki açılabilir güneş paneli ile donatılan bu yapı Türksat 5A'yı Türksat filosunun en güçlü uydusu yapacak. 42 Ku bant transponder taşıyan ve 15 yıllık kullanım ömrüne sahip uydu Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ülkelerine hizmet verecek. Türksat filosuna 2021'de Türksat 5B ve 2022'de Türksat 6A uydularının katılması planlanıyor.

Fırlatma Türksat Youtube kanalından ve SpaceX internet sitesinden canlı yayınlandı.

Haberin Videosu: https://youtu.be/3NS1XZnNaxc

Kaynak: Editör:
Etiketler: GURURLUYUZ..., TURKSAT, 5A, UYDUSU, FIRLATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı