Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 14:01
 
BİNGÖL’DEKİ DEPREMZEDELERE HAYVAN VE YEM DESTEĞİ
HAYVAN Haberi
BİNGÖL’DEKİ DEPREMZEDELERE HAYVAN VE YEM DESTEĞİ

Bakan Pakdemirli Bingöl'de meydana gelen depremle alakalı olarak; "Depremde telef olan hayvanlarla ilgili zararı karşılama kararı aldık ayrıca bölge halkına yem desteği sağlama kararı aldık." dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli çeşitli temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak için geldiği İzmir'de Bingöl'ün Karlıova İlçesinde meydana gelen depremle alakalı açıklamalarda bulundu.

 

 

BÖLGE HALKINA YEM DESTEĞİ

Bakan Pakdemirli, devletin tüm kurumlarıyla Bingöl depremi bölgesinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

"Devletin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız orada. Bakanlığımıza ait en üst seviyede arkadaşlarımız orada. Özellikle hasar tespiti ve anlık vatandaşa neler yapılabileceği konusunda tespitleri devam ediyor. İlk tespitlerimize göre 105 tane ahırımız yıkılmış görülüyor. Küçükbaş hayvanlarımızda 43 tane telef var. 85 tane de kanatlı hayvanımız yani tavuk telef oldu. Aslında hayvan sayısı açısından çok önemli bir telef olmamasına rağmen biz tüm bu telef olan hayvanları karşılama kararı aldık. Hem telef olan hayvanlar için hem de depremden etkilenmiş bölge halkına yem desteği sağlama kararını aldık."

 

Bakan Pakdemirli, artçı sarsıntıları da takip ettiklerini bildirdi. 

 

Don, dolu, aşırı sıcak veya fırtına kaynaklı konulardaki üreticilerin kayıplarına da değinen Pakdemirli, TARSİM'in 780 milyon liralık hasar tespiti yaptığını hatırlattı.

 

TARSİM harici kalan konularda da ne yapılabileceğine baktıklarını aktaran Pakdemirli, hasar tespitlerinin birkaç ay sürebileceğini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DEKİ, DEPREMZEDELERE, HAYVAN, VE, YEM, DESTEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı