Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 16:46 Bu haber 54 kez okundu
 
Başkan Oran, "Hedefimiz; Çeşme'yi hak ettiği noktaya taşımak"
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Hedefimiz; Çeşme'yi hak ettiği noktaya taşımak. Planlı, programlı bir şekilde imkanlarımızı doğru kullanarak, azımızı çoğaltıp, varımızı büyüterek, Çeşme ailemiz için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Çok daha mutlu ve çok daha güzel, daha yaşanabilir bir Çeşme yaratacağız" dedi.
BELEDİYELER Haberi
Başkan Oran,

Çeşme Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, 6 Nisan Salı günü, pandemi önlemleri dikkate alınarak, Çakabey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yoğun gündemli Meclis Toplantısı'nda, Çeşme Belediyesi'nin 2020 yılı Faaliyet Raporu görüşülerek, Meclis 1 Başkan Vekilliği, Meclis Katip Üyelikleri, Encümen Üyelikleri ve Komisyon Üyelikleri seçimleri gerçekleştirildi.

Çeşme Belediyesi 2020 yılı Faaliyet Raporu ile ilgili bir ön sunum yapan Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Yeryüzündeki cennet Çeşmemiz için attığımız her adımda, yerel değerlerini koruyan, esnafını, çiftçisini destekleyen, gençlerine eğitim, spor alanlarında geniş imkanlar sunan, 'sen-ben yok, biz varız' diyerek, sosyal belediyecilik anlayışıyla, herkesin ve her kesimin dertlerine çözüm üreten bir çaba içerisinde benimle birlikte yoğun emek harcayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim" diyerek sözlerine başladı.

"Dijital hizmetleri devreye soktuğumuz Çeşme Belediyesi'ni çağdaş bir yapıya kavuşturduk"

Başkan Oran, konuşmasında, "Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile her alanda sürdürdüğümüz etkili mücadele sonucunda yurdun birçok bölgesinden onbinlerce kişi güvenilir bölge olarak Çeşme'mizi tercih etti. Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi nedeniyle 44 bin 400 olan nüfusumuza bağlı olarak, elimizdeki kadro ve bütçemizle, yüzbinlerce kişiyi, mağdur etmeden, Çeşme'mizde, bu zorlu süreci en az hasarla atlatılması için tüm birimlerimizle, 7 gün 24 saat esasıyla hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Bu süreçte gerekli olan bütçe ve kadro eksiğinin giderilerek, daha etkin hizmet kapasitesine ulaşabilmek için başlattığımız 'Adresim Çeşme' kampanyamıza binlerce Çeşmesever destek verdi. Teknik ve uzman kadrosunu güçlendirdiğimiz, elektronik altyapısını yenileyerek, Elektronik Belge Yönetim Sistemi e-devlet üzerinden online borç sorgulama, ödeme, e-beyanname ve online nikah başvurusu gibi dijital hizmetleri devreye soktuğumuz Çeşme Belediyesi'ni çağdaş bir yapıya kavuşturduk" diye belirtti.

"Çiftçimize desteğimiz devam ediyor"

Ekonomik ve sosyal alanda tüm dünyada durgunluğa neden olan salgının yıkıcı etkilerine rağmen Çeşme'yi hak ettiği noktaya taşıyabilmek için, hergün daha inançlı, daha kararlı adımlar atarak, 'Büyük Çeşme' hayalimize hızla yürüdüklerini vurgulayan Başkan Oran, "Yeryüzündeki cennet Çeşme; denizi, plajları, doğal güzellikleri, tarihi birikimlerinin yanı sıra Gemiyanımızla, Ildırımızla ve Ovacığımızla, toprağı işleyen emektar çiftçileriyle de tarım konusunda özel ve önemli bir yer. Yerel değerlerin gelecek nesillere aktarılması, yerli ürünlerin üretim kapasitesinin arttırılması için yürüttüğümüz çalışmaları, kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde topladık. Müdürlüğümüz, Çeşme'ye özgü endemik bitki türlerinin, tarımsal ürünlerin, sürdürülebilir bir şekilde ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra, çiftçilerimizin eğitimi ve gelecek kuşaklara toprağın öneminin aktarılması için etkin projeler yürütüyor. Çiftçimize, Ata Tohumumuz olan Karakılçık Tohumu'nu dağıtarak başlattığımız desteğimiz sonucunda elde ettiğimiz buğdayımızdan elde ettiğimiz unlarla, belediye işletmemiz Çeştur Halk Ekmek Fırını'nda Karakılçık Ekmeği üretimini gerçekleştiriyoruz. Çeşmeli çiftçimize desteğimiz, kavun, yerli domates, beyaz soğan, sakız enginarı, Çeşme Limonu tohumları ve fideleri vererek devam ediyor" diye konuştu.

"Çeşme'nin tarihi değerlerini ayağa kaldıracak çalışmalarımıza ara vermedik"

Çeşme'nin tarihi değerlerini ayağa kaldıracak çalışmalara da ara vermeden devam ettiklerini ifade eden Oran, "Bağlararası ve Erythrai kazılarına desteğimiz sürerken, İsmail Obası Camisi olarak da bilinen tarihi Çeşmeköy Camisi'nin konservasyon çalışmalarını başlattık. Dalyan'ın simgesi Nezir Kaya'nın aşkının simgesi olan Nezir'in Kulesi'nin yeniden inşası bitme noktasına geldi. 7'den 70'e tüm insanları, plajları, doğası, hayvanları ile bir bütün olarak, yeryüzündeki cennet Çeşme'nin tüm unsurlarına en iyi hizmeti getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"Hemşehrilerimize sağlık hizmeti yanında, sokak hayvanlarına da tedavi ve kısırlaştırma işlemi uyguladık"

Çeşme Belediyesi'nin sağlık hizmetleri ve sokak hayvanlarının tedavisi ve kısırlaştırılması çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Oran, "Ilıca'da hizmete başlayan Doktor Tayfun Aydemir Sağlıklı Yaşam Merkezi'mizde, yüzlerce hemşehrimize, Hasta Nakil Ambulansı, Evde Hasta Bakım Hizmeti, Psikolojik Destek ve Diyetisyen hizmeti sunduk. Veteriner İsmail Ekmekçioğlu Sokak Hayvanları Polikliniği'mizde, binlerce hayvana tedavi ve kısırlaştırma işlemi uyguladık" diye kaydetti.

"Katı atık üretiminin önemli ölçüde azaltılmasını sağlayacağız"

Başkan Oran, çevresel kirlilik ve geri dönüşüme verdikleri önemi de belirterek, "Sürdürülebilir kalkınma amaçlarımız doğrultusunda Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile imzaladığımız 'Plastik Atıksız Şehirler' protokolü ile 2 yıl içerisinde, ilçemiz genelinde plastik kirliliğimizi yüzde 30 oranında azaltmayı taahhüt ettik. Kentlerin, kişi başına düşen olumsuz çevresel etkilerin azaltılması ile önleme, azaltma, geri dönüşüm ve tekrar kullanma yoluyla katı atık üretiminin önemli ölçüde azaltılmasını sağlayacağız" diye açıkladı.

"Hedefimiz; Çeşme'yi hak ettiği noktaya taşımak"

Belediye Başkanı Oran, ön sunumunu şöyle tamamladı;

"Ilıca Plajı'nı, tarihinde ilk kez Mavi Bayrak ile taçlandırdık. 'Plajlar Halkındır' anlayışı ile Çeşme'deki birçok plajın belediyemiz uhdesine geçmesi için en üst düzeyde girişimlerimizi de sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz günübirlik termal tesisler ile Ilıca'da, Çeşme sağlık turizmi ile, yıl boyu aktif yaşayan bir cazibe merkezi haline gelecek. Çeşme'nin değerlerini koruyarak, çoğaltmaya, Çeşmelinin işini, aşını büyütmeye sonuna kadar devam edeceğiz. Hedefimiz; fark yaratmak ve Ovacık, Ildır, Germiyan, Reisdere, Çiftlik, Dalyan, Ilıca ve dünya markası Alaçatı'mız ile Çeşme'yi artık hak ettiği noktaya taşımaktır. Bütün bunları yaparken en temel prensibimiz, Atalarımızdan miras, çocuklarımızdan emanet tüm güzellikleri koruyarak adım atmak, planlı, programlı bir şekilde imkanlarımızı doğru kullanarak, azımızı çoğaltıp, varımızı büyüterek, Çeşme ailemiz için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Çok daha mutlu ve çok daha güzel, daha yaşanabilir bir Çeşme yaratacağız. Çeşme bizim evimiz. Biz kocaman bir aileyiz ve biz birlikte yürüyeceğiz."

Oy çokluğu ile kabul edildi

Belediye Başkanı Ekrem Oran, ön sunumunun ardından yasa gereği Meclis Başkanlığı koltuğunu Meclis 1. Başkan Vekili Aybars Yıldırım'a bıraktı. Yıldırım, Çeşme Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu'nun kabulünü oylamaya sundu. Yapılan oylamada, Faaliyet Raporu, AK Partili Meclis Üyeleri'nin muhalefet şerhi, CHP ve MHP'li Meclis Üyeleri'nin kabul oyları ile kabul edildi.

Kaynak: (UHA) - UNİ HABER AJANSI Editör:
Etiketler: Başkan, Oran,, "Hedefimiz;, Çeşme'yi, hak, ettiği, noktaya, taşımak",
Yorumlar
Haber Yazılımı