Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 15:40 Bu haber 47 kez okundu
 
AK PARTİ ÇORLU’DA “OTİZM FARKINDALIK” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Mustafa Keskin ve yönetim kurulu üyeleri 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla AK Parti İl Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birim Başkanlığı tarafından Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenen etkinliğe katıldılar.
GÜNCEL Haberi
AK PARTİ ÇORLU’DA “OTİZM FARKINDALIK” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

AK Parti Tekirdağ İl Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birim Başkanlığı, AK Parti Çorlu Kadın Kolları Başkanı Neriman Çivici ile kadın kolları yönetimi ve AK Parti Çorlu İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” etkinliğine aileleri ve otizimli çocukları sevindirdi.

Ak Parti Tekirdağ Kadın Kolları Sosyal Politikalar Başkanı Yeliz Ergin’den sonra konuşan AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Mustafa Keskin, “Önemli bir sorun haline gelen otizm konusu geçmiş yıllardan bu yana büyük bir ivmeyle artış göstermektedir. Otizmin erken dönemde fark edilememesi ancak erken teşhisin ve eğitimin önemli oluşu sorunun duyurulması, iyi bir şekilde tanımlanması, eğitim olanaklarının neler olduğunun açıkça belirtilmesi ve farkındalık çalışmaları, otizmle ilgili çalışan derneklerimizin ve devletimizin hedefleri arasındadır. Otizmde destek eğitimlerinin çok önemli olduğunu bilmekteyiz, bu konularda uzmanların yetiştirilmesi ve sayılarının arttırılması için gerekli çalışmalar yapılmakta, Otizmli bireylerin bazen bir yönünün çok gelişebilmekte, özellikle görsel hafızalarının çok ileri olduğunu, genelde gördükleri araba plakalarını, modellerini ezberlediklerini ve müzik konusunda özel yeteneklere sahip olabildiklerini bilinmektedir. Ülkemizde 2002 yılından bu yana engelli bireylerin yaşam kalitesinin artırılması ve sorunlarının çö­zümüne yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. 2005 yılında ülkemizde Engelliler Hakkında Kanun çıkarılarak; sağlık, bakım, istihdam, eğitim gibi alanlarda ve engelli hakları konusunda insan hakları yaklaşımı benimsenmiştir. Aynı Kanun 2014 yılında güncellenmiş ve hak temelli bakış açısı genişletilmiştir. Mevzuatımızda yapılan köklü değişiklikler, sosyal destekler ve teşviklerle artan hizmet çeşitliliğinin her sonucu olarak engellilerin hayatın her alanına etkin katılımı kolaylaştırılmış; özel eğitim, istihdam ve sosyal hayata katılım alanlarında yer alan engelli bireylerin sayısı artarak bakım ve bakım destek hizmetleri geliştirilmiş ve çeşitlendirilmiştir. Bununla birlikte bazı engel gruplarına yönelik olarak özel çalışmaların yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.  Dünyadaki gelişmelerle eş zamanlı olarak 2013 yılında ülkemizde de Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız öncülüğünde ilgili STK’lar, kurumlar ve üniversitelerin etkin katılımıyla otizmli bireylere yönelik Eylem Planı Taslağı hazırlanmış ve kamuoyuyla paylaşılmıştır. İlgili tarafların katılım ve işbirliğiyle Eylem Planı Taslağına son şekli verilerek 3 Aralık 2016 tarihinde ‘Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı (2016/2019)’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Eylem Planı, hükümetimizin engel gruplarına ve özelde de otizm konusuna verdiği önem ve çabanın önemli sonucudur. Eylem Planı, çalışmaların ulusal düzeyde, ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğiyle yapılması, program ve model önerilerinin bütüncül olarak değerlendirilmesi, bu alandaki hizmetlerin etkin, verimli, kaliteli, erişilebilir, kapsamlı ve sürdürülebilir olmasını sağlamaya dönük olması açısından önemlidir” dedi.

Kaynak: (UHA) - UNİ HABER AJANSI Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, ÇORLU’DA, “OTİZM, FARKINDALIK”, ETKİNLİĞİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı