Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:00
 
ADALET DERGİSİ "KOVİD 19" ÖZEL DOSYASI İLE YAYIMLANDI
GÜNCEL Haberi
ADALET DERGİSİ

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan Adalet Dergisi’nin yeni sayısı ‘Kovid-19’ özel dosyasıyla hazırlandı. Bakan Gül, “Salgın sürecini hukuki açıdan ele alan özel bir dosya hazırlamanın mutluluğunu taşıyoruz” dedi.  

Adalet Bakanlığı tarafından 147 yıldır yayımlanan Adalet Dergisinin 64. sayısı "Kovid 19" özel dosyası hazırlandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül kaleme aldığı takdim yazısında salgın sürecinin sosyal politikalar, ekonomi, felsefe ve sosyoloji açısından olduğu kadar hukuk açısından da ele alınması gerekliliğini vurguladı. Bakan Gül "Kovid 19 salgını devletlerin rollerinin, birey-toplum ve birey-devlet ilişkilerinin yeniden ele alınmasını, yeni fikirlerin, koşulların, önceliklerin belirlenmesi gerektiğini göstermiştir." ifadesini kullanarak sürecin her açıdan iyi okunması gerektiği yazdı. Adalet Bakanlığı'nın salgın sürecinde gereken tüm tedbirleri aldığına dikkati çeken Bakan Gül "Uygulamaya aldığımız alternatif çözümlerimiz, tam bir kapanma dönemi yaşadığımız günlerde adaletin kendisini kapatmasına müsaade etmemiştir." diyerek Bakanlığın aldığı tedbirleri vurguladı. Bakan Gül takdim yazısında, “Adalet Dergisi’nin yeni sayısını okurlarımızın istifadesine sunmanın, diğer yandan da salgın sürecini hukuki açıdan ele alan özel bir dosya hazırlamanın mutluluğunu taşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Derginin yeni sayısında anayasa hukuku, ceza hukuku, imar hukuku, siyasi partiler hukuku, Türk hukuk tarihi, insan hakları hukuku, iş hukuku, icra ve iflas hukuku, ticaret hukuku alanlarında makaleler yanında eski edebiyat metinlerinde cezaevleri personeli ve hükümlü ilişkilerini inceleyen ilginç bir yazıya da yer verildi.

Diğer yandan Adalet Dergisi'nin 1873 yılından günümüze kadar tüm arşivinin derleme çalışması tamamlandı. Derginin internet sitesinde (www.adaletdergisi.adalet.gov.tr) bu arşivin hali hazırda ilk yüzyılı açık erişim olarak meraklıların ilgisine sunuldu. Dergi arşivinin diğer kısmı ise önümüzde süreçte düzenlemelerin ardından erişime açılacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADALET, DERGİSİ, "KOVİD, 19", ÖZEL, DOSYASI, İLE, YAYIMLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı